Podstawowy przepis na mydło sodowe oliwkowo-kokosowe

Podstawowy przepis na mydło sodowe oliwkowo-kokosowe

Składniki:
* 700g oliwy z oliwek (odpowiada za pielęgnację naszej skóry)
* 300g oleju kokosowego (odpowiada za twardość mydła i właściwości czyszczące)
* 300g wody (najlepiej destylowana)
* 134g NaOH (wodorotlenek sodu – zmydla tłuszcze)

To świetny pomysł na prezent! Znajomi się nimi zachwycają! Sama będziesz tak zadowolona, że nie wiem, czy zechcesz podzielić się tym bogactwem! Podane ilości pozwolą sporządzić 10 – 12 mydeł. Potrzebne nam będą: dedykowny blender, garnek, 2 słoiki, łyżka i foremka. Sporo, ale nie przejmuj się – mydlenie wciąga! Na jednym mydle się nie skończy!

Co może być foremką? – Keksówka, którą zabezpieczysz papierem do pieczenia lub karton po mleku – wystarczy odciąć jeden bok i wyłożyć środek papierem do pieczenia.

Do roboty!
1. Załóż maseczkę. Załóż rękawiczki. Wyjdź najlepiej na dwór lub pracuj w kuchni z otwartym oknem. W pomieszczeniu powinnaś pracować sama.
2. Weź słoik około litrowy. Postaw na wadze kuchennej, wytaruj. Odważ 134g NaOH.
3. Weź inny słoik, wytaruj i odważ 300g wody. 4. Wsypuj powoli wodorotlenek do wody i mieszaj. Uważaj, po chwili ług (woda i NaOH) robią się gorące.
5. Odstaw ług do wystygnięcia na około 2h.
6. Teraz tłuszcze. Wrzuć wszystkie tłuszcze do garnka. Podgrzewaj aż się roztopią. Staraj się nie przekraczać 80° C. Gdy tłuszcze się rozpuszczą odstaw je do ostygnięcia na około 2h.
7. Gdy ług i masa tłuszczowa będą miały temperaturę pokojową wlej ług do masy tłuszczowej i połącz najpierw mieszając, potem co jakiś czas blendując → jeżeli będziesz cały czas blendować masa szybko stanie się twarda i możesz mieć problem z “przelaniem” jej do formy.
8. Masa jest gotowa, gdy już nie będziesz w stanie odróżnić tłuszczy od ługu.
9. Przykryj bawełnianą szmatką. Prawie gotowe!
10. Po 24h możesz mydło wyciągnąć z formy i pokroić na kawałki. Potem rozłóż je na “stojąco” w kartoniku i odczekaj 6 tygodni. Po tym czasie mydło powinno mieć między 7, a 9 i być gotowe do użycia. Jeśli nie masz papierka lakmusowego możesz delikatnie dotknąć mydła językiem. Jeśli będzie szczypać to pozwól mu trochę dłużej poleżakować.
! Jeżeli bardzo Ci się spieszy i chcesz mieć mydełko już zaraz to możesz proces przyspieszyć w piekarniku, ale… nie używaj wtedy olejku eterycznego – większość w piekarniku i tak się ulotni. Po przelaniu masy mydlanej do formy włóż ją do piekarnika rozgrzanego do 80 stopni na 2h, a po tym czasie zostaw mydło w piekarniku na kolejne 12h nie otwierając drzwiczek. Po wyjęciu pokrój mydło i zostaw na około tydzień w kartoniku by stwardniało. Ciesz się swoim mydłem!

Teraz czas na opcjonalne wzbogacenie Twojego mydła. Podam Ci poniżej kilka propozycji:
* zamiast oliwy z oliwek (może być pomace – jest tańsza) użyj maceratu z dowolnego zioła,
* zamiast oleju kokosowego użyj oleju babassu – ale użyj wtedy 132g NaOH,
* użyj hydrolatu (link poniżej jak go zrobić) lub naparu. W punkcie 3. użyj 150g wody, a po zakończeniu punktu 7. dolej napar lub hydrolat,
* po zakończeniu punktu 7. dolej ulubionego olejku eterycznego – dodanie go może przyspieszyć proces twardnięcia. Jeżeli boisz się, że nie dasz rady przelać masy do formy to najpierw przelej masę, a potem dodaj olejku i wymieszaj w formie. Jeżeli nie wymieszasz dokładnie olejku to powstaną ciekawe smugi.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesłanie na swój adres e-mail linka do pobrania tapety oraz chcesz zapisać się do newslettera i otrzymywać na swój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach i nowych wpisach w Życiu w lesie.

Dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane wyłącznie w celu obsługi Twojego zapytania, a ich administratorem będzie Marika Wojtuń Thema Studio, Stawnica 37, 77-400 Złotów. NIP 7773165468. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności