Właściwości kwiatów czarnego bzu

Właściwości kwiatów czarnego bzu

Oto prawdziwy bez 🙂 Niedoceniany, tak jak wiele chwastów. A szkoda, oj wielka szkoda. Przetwory z bzu są tak niesamowicie aromatyczne i smaczne… zresztą sami niedługo zobaczycie.
Czarny bez (Sambucus nigra L.) należy do rodziny przewiertnicowatych, jest to zatem inny gatunek niż często nazywany bzem, lilak pospolity (Syringa vulgaris Linne), który aromatem zwabia wielu i który należy do rodziny oliwkowatych.
Czarny bez! U mnie w Wielkopolsce nazywany hyćką odkryłam w Chorwacji popijając sok, którym uraczyli mnie tubylcy. Długo potem nie wiedziałam jak ten smak i aromat uzyskać, aż wreszcie przeprowadziłam się na wieś i zaczęłam próbować wszystkich kwiatów i liści jakie napotkałam – po wcześniejszym ich rozpoznaniu! Polecam Wam aplikację PictureThis – jeszcze nigdy mnie nie zawiodła! Ten smak i aromat tak mną zawładnęły, że od tej pory czekam na czerwiec rok w rok by móc przetwarzać ten wspaniały i cenny surowiec.
kwiat-czarnego-bzu-zyciewlesie.pl
  • kwiaty dzikiego bzu
Wiele osób uważa, że kwiat czarnego bzu jest trujący – chodzi o sambunigryna i sambucyna. Najwięcej jej jest w liściach, niedojrzałych owocach i pestkach. Na całe szczęście ta substancja rozpada się pod wpływem wysokiej temperatury, czy suszenia. Jeżeli zaś chodzi o kwiaty czarnego bzu to spotkałam się z dwojakim podejściem. Jedno mówi, że w kwiatach sambunigryny jest tak mało, że można ją jeść na surowo, drugie podejście ostrożniejsze jest takie, że spożywamy przetwory lub kwiaty w formie suszu. Co się może stać jeśli jednak zjesz kwiaty surowe – w najgorszym razie przeczyści Cię. Pestki owoców, w których jest dużo omawianej substancji są wykorzystywane w medycynie jako środek przeczyszczający! Mogą również pojawić się mdłości i wymioty. Ja zatem korzystam z podejścia, że najlepiej jest jeść kwiaty przetworzone.
Wiedząc, że kwiaty czarnego bzu są jadalne – najlepiej w formie przetworzonej – sprawdzimy co dobrego mogą dla nas uczynić.
Kwiaty są bogate w flowonoidy, kwasy wielofenolowe, garbniki, pektyny, sole potasu. Co to oznacza? Przede wszystkim jeżeli chcesz się oczyścić, odtruć organizm lub czujesz się niewyraźnie! To bez jest Twoim sprzymierzeńcem. Działa on napotnie, obniża gorączkę, wykrztuśnie, trochę moczopędnie. Dzięki zawartości soli potasu to co się wypłukuje z moczem to bez dostarczy. Syropy i napary uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne. Przy anginach i bólach gardła poleca się napar ze świeżych kwiatów lub suszonych jako płukanki.
W zastosowaniu kuchennym warto zwrócić uwagę na obecne w kwiatach pektyny – dzięki nim łatwiej nam będzie zrobić naturalny dżem!
Jeżeli chodzi o właściwości kosmetyczne to kwiaty bzu czarnego działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i antyseptycznie. Co ciekawe nasiadówki i płukanki łagodzą dolegliwości narządów płciowych. Napary zaś dadzą ulgę naszym oczom, dodatkowo jeśli kwiaty zaparzymy mlekiem to mamy doskonały balsam dla skóry podrażnionej, przesuszonej. Polecam w czerwcu wybrać się na spacer i zebrać krocie tego skarbu natury.

Żaden kosmetyk, czy przetwór spożywczy nie zastąpi wizyty u lekarza i regularnych badań. Jeżeli borykasz się z poważnymi problemami skonsultuj się z lekarzem zanim zaczniesz wykorzystywać właściwości kwiatów czarnego bzu jako terapię.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesłanie na swój adres e-mail linka do pobrania tapety oraz chcesz zapisać się do newslettera i otrzymywać na swój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach i nowych wpisach w Życiu w lesie.

Dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane wyłącznie w celu obsługi Twojego zapytania, a ich administratorem będzie Marika Wojtuń Thema Studio, Stawnica 37, 77-400 Złotów. NIP 7773165468. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności