Hydrolat z kwiatów czarnego bzu

Hydrolat z kwiatów czarnego bzu

Po co robić hydrolat: *możesz go używać jako tonik, *możesz go użyć jako składnik domowych kosmetyków. Właściwości hydrolatu z kwiatów czarnego bzu: odświeżające, tonizujące, łagodzące, regenerujące, przeciwzapalne, przyspieszające gojenie się ran, rozjaśniające przebarwienia, wzmacniające naczynia krwionośne. Jeżeli korzystasz z hydrolatu jako tonik to możesz dodać kilka kropel cytryny (3% objętości hydrolatu) dla efektu odświeżenia.
hydrolat_kwiat_czarnego_bzu_zyciewlesie.pl.

Co potrzebujesz:

  • kwiaty dzikiego bzu
  • wysoki garnek
  • cegłę/sznatkę bawełnianą
  • miskę do zbierania hydrolatu
  • pokrywkę
  • wodę destylowaną
  • lód w kostkach lub w misce
  • naturalny konserwant np. LBF (opcjonalnie)
Wyparz garnek, pokrywkę i miskę. Na spodzie garnka połóż cegłę owiniętą w szmatkę bawełnianą lub połóż na szmatce. Wokół cegły umieść kwiaty, zalej wodą destylowaną do poziomu cegły. Podgrzej lekko, gdy kwiaty zmniejszą objętość dodaj ich jeszcze trochę. Na cegłę połóż miskę do zbierania hydrolatu i przykryj garnek pokrywką w dół. Kładziemy ją w ten sposób ponieważ chcemy, by skraplająca się woda wpadała do miski. Na pokrywkę włóż kostki lodu lub dodatkową miskę z zamrożoną wodą → przyspiesza to proces destylacji wody kwiatowej. Proces destylacji powinien odbywać się powoli, by jak najwięcej cennych składników wylądowało w hydrolacie. Ustaw kuchenkę na mały ogień lub na 60-80 stopni. Gdy lód na pokrywce się roztopi wymień go na inny. Ja używam miski z lodem, jest mniej sprzątania. Gotuj aż do wygotowania się wody – potrwa to od 30 minut do godziny. Trzeba co jakiś czas sprawdzać stan wody w garnku, by się kwiaty nie przypaliły. Po zakończonym procesie wyjmij miskę z hydrolatem, odczekaj aż przestygnie. Tutaj można dodać konserwantu, aczkolwiek jeżeli robisz hydrolat na własne potrzeby, wyparzysz garnek, pokrywkę i miskę to możesz liczyć na 2-3 miesiące dobrego hydrolatu.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesłanie na swój adres e-mail linka do pobrania tapety oraz chcesz zapisać się do newslettera i otrzymywać na swój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach i nowych wpisach w Życiu w lesie.

Dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane wyłącznie w celu obsługi Twojego zapytania, a ich administratorem będzie Marika Wojtuń Thema Studio, Stawnica 37, 77-400 Złotów. NIP 7773165468. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności