Herbatka karmelowa

z lilaka pospolitego

Herbatka karmelowa z kwiatów lilaka pospolitego

Lilak pospolity doceniamy, gdy zakwita w maju i z chęcią zrywamy pięknie pachnące kwiatostany i przynosimy do domów 🙂 Sama tak robiłam aż 2 lata temu patrząc na nasze lilaki (popularnie zwane bzami) zaczęłam się zastanawiać, czy przypadkiem nie jest to krzew jadalny (miałam taką manię – i nadal mam, że chcę wszystko zjadać). Okazało się, że da się z nich zrobić nieziemsko pachnącą herbatkę!
herbata-z-lilaka-pospolitego

Składniki:

  • kwiaty lilaka pospolitego
Zbieramy kwiaty lilaka w słoneczny dzień, gdy są suche. Napełniamy nimi słoik – ja zwykle używam litrowego. Zamknięty słoik kładziemy w ciepłym miejscu 30-45 stopni (zwykle jest to czas zimnej Zośki, więc my sobie palimy w kominku – idealne miejsce). Można włożyć do piekarnika z uchylonymi mocno drzwiczkami. Proces autolizy(zwyczajowo fermentacji) trwa od 2 do 12h. Gdy zauważymy, że kwiaty nam zbladły – powinny stać się białe i blade to wyciągamy je ze słoika. Kwiatki od razu brązowieją – to dobrze 🙂 Teraz wystarczy je wysuszyć – ja suszę na suszarce do ziół, którą sama wykonałam. Można ponownie użyć piekarnika, uważaj jednak – temperatura nie powinna być wyższa niż 35 stopni. Herbatka gotowa 🙂 Ciekawostką jest fakt, że im starsza nasza herbatka tym bardziej smaczna! Jest jeszcze opcja herbaty z liści lilaka pospolitego Zrywamy wtedy młode liście lilaka, odstawiamy na 2h by zwiędły, rolujemy w dłoniach w tzw. rurki i wkładamy do słoika po brzegi. Powtarzamy potem kroki autolizy opisanej powyżej 🙂 liście niestety nie pachną karmelem.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesłanie na swój adres e-mail linka do pobrania tapety oraz chcesz zapisać się do newslettera i otrzymywać na swój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach i nowych wpisach w Życiu w lesie.

Dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane wyłącznie w celu obsługi Twojego zapytania, a ich administratorem będzie Marika Wojtuń Thema Studio, Stawnica 37, 77-400 Złotów. NIP 7773165468. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności