Borówka czarna zwana jagodą leśną!

Borówka czarna

Gdy myślę o jagodach to mam przed oczami sok z gumijagód! No nic na to nie poradzę 😀 Widzę tych Gumisiów pijących i skaczących po tym wspaniałym soku! Też tak masz? Z drugiej strony, gdy jestem w lesie to chce mi się śpiewać „Pójdziem na jagódki, wysmarujem bródki. Do kosza połowę, a resztę na głowę…”. Takie wspomnienia z dzieciństwa! My tu gadu gadu, a borówka czarna mają tyle wspaniałych właściwości!
Ocet jagodowy
Tak, tak, borówka czarna (Vaccinum myrtillus L.) to krzewinka, która rośnie w lasach nizinnych i górskich, ale najczęściej o niej mówimy, że to jagoda leśna! Borówka kojarzy nam się z borówką amerykańską – wysokim krzewem (Vaccinium corymbosum L.) Z właściwości chyba najbardziej znane są dwie! Jedna z nich to wspomaganie wzroku – niejednokrotnie słyszymy, że nasze babki i dziadkowie jadali jagody i nie musieli nosić okularów! Wszystko dlatego, że borówka czarna zawiera flowonoidy, które poprawiają krążenie w naczyniach włosowatych oka oraz zapobiegają degeneracji ścian naczyń! Jagody są też często spożywane przeciwbiegunkowo. A to dlatego, że zawarte w nich garbniki uszczelniają błony śluzowe żołądka i neutralizują szkodliwe produkty przemiany materii. Sok z jagód neutralizuje toksyny w organizmie! Z dodatkowych właściwości – za doktorem Różańskim – borówka czarna hamuje zmiany miażdżycowe oraz obniża poziom cholesterolu. Jagody należą do grupy przeciwutleniaczy zwalczających wolne rodniki (odpowiadające za rozwój nowotworów). Zawierają witaminy C, A, B i PP oraz związki mineralne takie jak cynk, selen, miedź i mangan. Ja będę robić z nich ocet! Nie tylko ocet jest polecany w naszej diecie, ale również można go stosować do płukanek do włosów, czy też do sprzątania (choć tu akurat szkoda by mi było tego wspaniałego octu!).

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesłanie na swój adres e-mail linka do pobrania tapety oraz chcesz zapisać się do newslettera i otrzymywać na swój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach i nowych wpisach w Życiu w lesie.

Dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane wyłącznie w celu obsługi Twojego zapytania, a ich administratorem będzie Marika Wojtuń Thema Studio, Stawnica 37, 77-400 Złotów. NIP 7773165468. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności