Właściwości nasion kasztanowca

Na początku chciałabym ostrzec, że wszystkie poniższe właściwości, które będę omawiać występują tylko w odmianie, która kwitnie na biało. Zaczynamy zatem:

Podstawowym związkiem czynnym jest escyna, czyli mieszanina saponin. Mamy również trochę flawonoidów (poniżej 1%), kumarynę garbniki karotenoidy. Te związki zawarte w przetworach z nasion kasztanowca uszczelniają naczynia krwionośne i regulują ich przepuszczalność. Przywracają również elastyczność naczyń, zmniejszając ich kruchość. Skoro nasze naczynia krwionośne są tak dobrze zadbane to poprawia się również krążenie, zatem i ukrwienie narządów wewnętrznych jak i skóry. Dodatkową zaletą jest przyspieszenie wchłania płynów surowiczych z miejsc obrzękowych. Ponadto wyciągi z nasion działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodnie ściągająco.

Przetwory z nasion kasztanowca są szczególnie polecane dla cery naczynkowej. Zewnętrznie można wspomagać leczenie żylaków na nogach, hemoroidów, czy tzw pajączków, które pojawiają się na skórze. Co ciekawe również pomocne mogą okazać się, gdy borykamy się z leczeniem oparzeń skóry, odmrożeń, czy ogniskowym zapaleniu naczyń włosowatych skóry.

Kasztany dojrzałe pomagają neutralizować szkodliwe promieniowanie (obserwowano to na podziemnych ciekach wodnych), więc warto je mieć w pobliżu komputerów, telewizorów i innych elektronicznych przedmiotów. Schowane pod łóżko wspomagają głęboki sen oraz dolegliwości reumatyczne w ciągu nocy.

Jak możemy inaczej wykorzystywać nasiona kasztanowca? Poniżej w sekcji Inne wpisy znajdziecie linki do mydła/pasty z kasztanów, maści do skóry naczynkowej oraz bazowy przepis na macerat 🙂 Have fun 🙂

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesłanie na swój adres e-mail linka do pobrania tapety oraz chcesz zapisać się do newslettera i otrzymywać na swój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach i nowych wpisach w Życiu w lesie.

Dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane wyłącznie w celu obsługi Twojego zapytania, a ich administratorem będzie Marika Wojtuń Thema Studio, Stawnica 37, 77-400 Złotów. NIP 7773165468. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności