Podstawowy przepis na hydrolat z ziół
Podstawowy przepis na hydrolat z ziół
*możesz go używać jako tonik,
*możesz go użyć jako składnik domowych kosmetyków.
Hydrolat jest to inaczej woda kwiatowa, powstaje jako produkt uboczny produkcji przemysłowej olejków eterycznych. W hydrolacie jest ich stosunkowo mało i dlatego jest bezpieczny dla skóry. Możemy jednak śmiało zrobić swój domowy hydrolat w prosty sposób.
Jego właściwości będą się różniły w zależności od tego jakich ziół użyjemy.
Co potrzebujesz:
- zioła świeże lub suszone (np. kwiat czarnego bzu, mniszek lekarski, róża, lawenda, rumianek, lipa, krwawnik, mięta, nagietek, natka pietruszki, mięta, przytulia)
- wysoki garnek
- cegłę/sznatkę bawełnianą
- miskę do zbierania hydrolatu
- pokrywkę
- wodę destylowaną
- lód w kostkach lub w misce
- naturalny konserwant np. LBF (opcjonalnie)
1. Na spodzie garnka połóż cegłę owiniętą w szmatkę bawełnianą lub połóż na szmatce.
2. Wokół cegły umieść zioła, zalej wodą destylowaną do poziomu cegły. Podgrzej lekko, gdy świeże zioła zmniejszą objętość dodaj ich jeszcze trochę – suchych ziół nie dokładamy.
3. Na cegłę połóż miskę do zbierania hydrolatu i przykryj garnek pokrywką w dół. Kładziemy ją w ten sposób ponieważ chcemy, by skraplająca się woda wpadała do miski. Na pokrywkę włóż kostki lodu lub dodatkową miskę z zamrożoną wodą → przyspiesza to proces destylacji wody kwiatowej.
4. Proces destylacji powinien odbywać się powoli, by jak najwięcej cennych składników wylądowało w hydrolacie. Ustaw kuchenkę na mały ogień lub na 60-80 stopni.
5. Gdy lód na pokrywce się roztopi wymień go na inny. Ja używam miski z lodem, jest mniej sprzątania. Gotuj aż do wygotowania się wody – potrwa to od 30 minut do godziny.
6. Trzeba co jakiś czas sprawdzać stan wody w garnku, by się kwiaty nie przypaliły.
7. Po zakończonym procesie wyjmij miskę z hydrolatem, odczekaj aż przestygnie. Tutaj można dodać konserwantu, aczkolwiek jeżeli robisz hydrolat na własne potrzeby, wyparzysz garnek, pokrywkę i miskę to możesz liczyć na 2-3 miesiące dobrego hydrolatu.
Jeżeli korzystasz z hydrolatu jako tonik to możesz dodać kilka kropel cytryny (3% objętości hydrolatu) dla efektu odświeżenia.
Więcej przepisów
Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesłanie na swój adres e-mail linka do pobrania tapety oraz chcesz zapisać się do newslettera i otrzymywać na swój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach i nowych wpisach w Życiu w lesie.
Dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane wyłącznie w celu obsługi Twojego zapytania, a ich administratorem będzie Marika Wojtuń Thema Studio, Stawnica 37, 77-400 Złotów. NIP 7773165468. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności