Podstawowy przepis na hydrolat z ziół

Podstawowy przepis na hydrolat z ziół

Po co robić hydrolat:
*możesz go używać jako tonik,
*możesz go użyć jako składnik domowych kosmetyków.

Hydrolat jest to inaczej woda kwiatowa, powstaje jako produkt uboczny produkcji przemysłowej olejków eterycznych. W hydrolacie jest ich stosunkowo mało i dlatego jest bezpieczny dla skóry. Możemy jednak śmiało zrobić swój domowy hydrolat w prosty sposób.

Jego właściwości będą się różniły w zależności od tego jakich ziół użyjemy.

hydrolat_kwiat_czarnego_bzu_zyciewlesie.pl.

Co potrzebujesz:

  • zioła świeże lub suszone (np. kwiat czarnego bzu, mniszek lekarski, róża, lawenda, rumianek, lipa, krwawnik, mięta, nagietek, natka pietruszki, mięta, przytulia)
  • wysoki garnek
  • cegłę/sznatkę bawełnianą
  • miskę do zbierania hydrolatu
  • pokrywkę
  • wodę destylowaną
  • lód w kostkach lub w misce
  • naturalny konserwant np. LBF (opcjonalnie)
0. Wyparz garnek, pokrywkę i miskę.

1. Na spodzie garnka połóż cegłę owiniętą w szmatkę bawełnianą lub połóż na szmatce.

2. Wokół cegły umieść zioła, zalej wodą destylowaną do poziomu cegły. Podgrzej lekko, gdy świeże zioła zmniejszą objętość dodaj ich jeszcze trochę – suchych ziół nie dokładamy.

3. Na cegłę połóż miskę do zbierania hydrolatu i przykryj garnek pokrywką w dół. Kładziemy ją w ten sposób ponieważ chcemy, by skraplająca się woda wpadała do miski. Na pokrywkę włóż kostki lodu lub dodatkową miskę z zamrożoną wodą → przyspiesza to proces destylacji wody kwiatowej.

4. Proces destylacji powinien odbywać się powoli, by jak najwięcej cennych składników wylądowało w hydrolacie. Ustaw kuchenkę na mały ogień lub na 60-80 stopni.

5. Gdy lód na pokrywce się roztopi wymień go na inny. Ja używam miski z lodem, jest mniej sprzątania. Gotuj aż do wygotowania się wody – potrwa to od 30 minut do godziny.

6. Trzeba co jakiś czas sprawdzać stan wody w garnku, by się kwiaty nie przypaliły.

7. Po zakończonym procesie wyjmij miskę z hydrolatem, odczekaj aż przestygnie. Tutaj można dodać konserwantu, aczkolwiek jeżeli robisz hydrolat na własne potrzeby, wyparzysz garnek, pokrywkę i miskę to możesz liczyć na 2-3 miesiące dobrego hydrolatu.

Jeżeli korzystasz z hydrolatu jako tonik to możesz dodać kilka kropel cytryny (3% objętości hydrolatu) dla efektu odświeżenia.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przesłanie na swój adres e-mail linka do pobrania tapety oraz chcesz zapisać się do newslettera i otrzymywać na swój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach i nowych wpisach w Życiu w lesie.

Dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane wyłącznie w celu obsługi Twojego zapytania, a ich administratorem będzie Marika Wojtuń Thema Studio, Stawnica 37, 77-400 Złotów. NIP 7773165468. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności